Poletje se počasi poslavlja in s tem tudi izjemno visoke temperature zaradi katerih je bilo zadrževanje zunaj, razen za kratek čas, skorajda nemogoče. Počasi prihaja jesen, ki s svojimi barvami in prijetnejšimi temperaturami preprosto vabi k aktivnostim na prostem. Skrbniki psov še predobro vedo, da se v tem obdobju v naravi zopet začnejo pojavljati pasji klopi. Klopi na psu niso le nadloga, ampak so lahko tudi povzročitelji različnih nevarnih bolezni psov kot so:
- borelioza,
- anaplazmoza – erlihioza,
- babezioza.
Kljub nevarnostim, ki jih klopi predstavljajo, svojim psom lahko učinkovito pomagate na naraven način.
Zdrav imunski sistem je naravna zaščita pred klopi za pse
Tudi če vašega psa ugrizne okužen klop, ni nujno, da bo zbolel. V tem primeru gre za samoomejujočo okužbo, kar pomeni, da jo bo pes premagal brez zdravljenja. Zaradi tega je tako pomembno, da skrbite za zdrav imunski sistem psa, ki se bo zmogel ubraniti različnih bolezni, tudi okužbe s klopi. Za zdrav imunski sistem najlažje poskrbite tako da:
- psa hranite s svežo hrano kot sta surova in kuhana hrana;
- prehrano obogatite z naravnimi prebiotiki in probiotiki, zelišči in kakovostnimi prehranskimi dopolnili (ko je to potrebno);
- poskrbite za higieno z uporabo neinvazivnih in naravnih kozmetičnih pripravkov;
- se izogibate pretirani uporabi antibiotokov, drugih zdravil in nepotrebnih cepiv;
- se izogibate uporabi agresivnih kemičnih čistil za čiščenje hiše in uporabljate naravne pripravke za zatiranje zajedavcev na vrtu in zelenicah;
- poskbite za prijazno vzgojo in spošljiv odnos do psa in ga ne izpostavljate nepotrebnemu ali pretiranemu stresu…
Klasična zaščita psa pred klopi
Naša prelepa zelena dežela, je žal po razširjenosti okužb s klopnimi boleznimi v samem evropskem vrhu, zato je zaščita psa ključnega pomena. Načinov kako zaščititi pse pred klopi je veliko, vendar pa uporaba kemičnih repelentov kot so:
- ampule,
- ovratnice,
- pršila,
- tableti,
ki so sicer učinkoviti, lahko povzročajo številne težave in nevarnosti splošnemu zdravju. Povrhu vsega zajedavci sčasoma postanejo odporni na določene kemikalije in so tako potrebni vedno močnejši pripravki, ki še dodatno resno obremenjujejo imunski sistem psa.
Pomembno je, da psa po prihodu domov dobro pretipate in pregledate. Na ta način odstranite morebitne neprisesane klope in varno odstanite tiste, ki so se že prisesali. Čim prejšnja odstranitev klopa pomeni manjšo možnost okužbe. Klopa odstanite v celoti, kar najbolj varno storite s prijemalkami ali grabljicami za odstranjevanje klopov. Dosti lažje je klopa zaznati na kratkodlakem psu kot dolgodlakem, zato je slednjim treba nameniti še toliko več pozornosti in morda malo prikrajšati dlako, če je seveda mogoče.
Naravna zaščita psa pred klopi
Večina naravnih repelentov je manj učinkovita, zato jih je priporočljivo uporabljati v kombinaciji in bolj pogosto. Poleg zgoraj že omenjenih poznamo tudi ampule, ovratnice in pršila na naravni osnovi, katerih delovanje lahko dopolnite s/z:
- prehransko podporo:
- svežo hrano (kuhano ali surovo),
- živili (česen),
- začimbami (črna kumina, ingver),
- zelišči (grško seme, regrat),
- bioresonančnim obeskom za bolhe in klope;
- ovratnico z efektivnimi mikroorganizmi;
- ultrasoničnim obsekom;
- naravnim sredstvi za zaščito hiše in okolice:
- pokošenimi in urejenimi zelenicami (kratko pokošena trava, pospravljeno odmrlo listje, obrezano drevje),
- pršili iz jabolčnega kisa, citrusov, neema ipd.,
- nematodami (mikroorganizmi, ki uničujejo parazite),
- izključno prehransko diatomejsko zemljo (ki ni strupena).

Nekaj zanimivosti o klopih na psu
Klopi (Ixodoidae) so naddružina pajkovcev, ki jim uvrčamo med pršice. Na svetu živi okoli 860 poznanih vrst klopov. So zunanji zajedavci vretenčarjev (sesalci, ptiči, plazilci).
Pri nas so pri psih najpogostejše tri vrste klopov:
- navadni ali gozdni klopi (Ixodes Ricinus),
- pasji klop (Rhipicephalus sanguineus),
- severni ornamentirani klop (Dermacentor reticulatus).
Prenašajo širok nabor različnih patogenov kot so virusi, bakterije, protozoji, psihohete, gliste… Dodatno jim pomaga dejstvo, da klop izloča snovi, ki zavirajo gostiteljev imunski odziv. Kljub splošnemu preplahu velja, da:
- niso vsi klopi okuženi;
- četudi naletimo na okuženega klopa, ni nujno, da bo prišlo do okužbe;
- le manjši del tistih, pri katerih pride do okužbe, tudi zboli.
Trenutki, ki jih z ljubljenčki preživimo v naravi so nekaj najlepšega. So vir veselja, rekreacije, druženja in igre. Z malo previdnosti in pogosto uporabo prijaznih repelentov, se klopom lahko v večji meri izognete, zato naj vam ne preprečijo prijetnih trenutkov, ki krepijo zdravje in medsebojne vezi.
Sorodni članek – Pasje bolhe – Vse o njih
Viri:
https://www.dogsnaturallymagazine.com/natural-solutions-tick-season/