Nekaj zanimivosti o medicinskih in kulinaričnih gobah za pse
Ali ste vedeli, da glive ne spadajo med rastline ne živali ne bakterije, ampak v ločeno kraljestvo? Opisanih je približno 145.000 vrst gliv, ocenjujejo pa da jih po svetu najdemo med 2,2 do 3,8 milijonov vrst. V Sloveniji je opisanih približno 15.000 vrst gliv, ki jim pravimo gobe in so vidne s prostim očesom. Med temi je približno 1000 vrst z zdravilnimi lastnostmi. So najpomembnejše odstranjevalke odpadkov v naravi in predelujejo že uporabljene snovi v hrano (tudi za druge organizme). Le gobe so poleg bakterij sposobne razgrajevati mrtve rastline in živali in so naši najstarejši ekologi, saj brez njih ne bi bilo ne humusa, ne rodovitnih tal.
Gobe so lahko: gniloživke, zajedavke ali pa živijo v sožitju z drugimi organskimi sistemi. So adaptogene rastline, kar pomeni, da prepoznajo težavo, vzpostavljajo porušeno ravnovesje, pomirjajo in hkrati napolnijo s svežo energijo.
Gobe so povsod po svetu priljubljene zaradi svojega okusa, v zadnjem času pa se vse več govori o njihovi bogatosti s hranili in pozitivnem učinku na zdravje. Ravno tako kot za ljudi, so kulinarične gobe ali pa medicinske gobe odlična obogatitev obrokov in vse bolj pomembna podpora zdravju.
Kulinarične gobe so namenjeni prehrani, njihova uporaba sega daleč v zgodovino tako Azije, Afrike, kot Amerike in Evrope.
Medicinske gobe so tiste gobe, so užitne gobe, ki imajo zdravilen učinek. V preteklosti so se uporabljale kot prvotna zdravila, predvsem v Aziji. V zadnjem obdobju se jih raziskuje in uporablja tudi v ZDA in EU, večinoma kot prehranska dopolnila v obliki obliki prahu, kapsul, tablet, čajev, vodnih izvlečkov in tinktur.
Hranilna vrednost in zdravilen učinek medicinskih in kulinaričnih gob za pse
Kulinarične in medicinske gobe so bogat vir hranil in biološko aktivnih učinkovin kot so:
-
- lipidi (fosfolipidi, steroli – D2…),
-
- ogljikovi hidrati (polisaharidov – β-glukana glikogena…) in vlaknine,
-
- vitamini (B1, B2, B12, C, D in E),
-
- minerali (Ca, Mg, K, Fe, Zn, Cu, Pb, Ni, Cd)
-
- antioksidanti (fenoli in polifenoli),
-
- prebavni encimi,
-
- terpenoidi (sestavine eteričnih olj – vplivajo na raven stresa, na razpoloženje),
ter imajo visoko vsebnost beljakovin.
Najpomembnejša skupina učinkovin v skorajda vseh gobah iz razreda prostotrosnic, ki izkazujejo farmakološke učinke, so β-glukanski polisaharidi, ki vplivajo na prirojen in pridobljen imunski sistem.
Delujejo:
-
- protivnetno,
-
- protivirusno,
-
- protibakterijsko,
-
- antioksidativno,
-
- protirakavo,
-
- hepatoprotektivno,
-
- imunomodularno.
Ali so gobe varne za pse?
Na splošno velja, da če so gobe varne za ljudi, so tudi za pse. Nikoli ne hranite psa z gobami, ki jih ne poznate ali niste prepričani, da so primerne za človeško prehrano. Gobe zaradi svojih sestavnih lahko uvršamo med super hrano, saj so poleg zdravilnih učinkov tudi zelo hranljive.
POZOR: Nekatere gobe so za pse tako kot za ljudi strupene in lahko povzročijo zdravstvene težave ali smrt.
Strupene gobe najpogosteje prizadenejo organe kot so prebavni trakt, jetra in ledvice ter živčni sistem. Odvisno od gobe, njenega delovanja in zaužite količine, se znaki zastrupite kažejo na različne načine.
Simptomi kot so:
-
- bruhanje,
-
- driska,
-
- slinjeje,
-
- šibkost,
-
- ataksija (kuža hodi kot da je pijan),
-
- rumena koža ali beločnice,
-
- bolečine v predelu trebuha…
in se pojavijo v različnih časovnih obdobjih. Ključnega pomena je, da se na znake morebitne zastrupite odzovete čim prej in s tem zmanjšate morebitne hujše posledice.
Nekaj užitnih in hranljivh gob, ki jih lahko ponudite vašim psom so:
-
- bukovi ostrigarji,
-
- kukmaki,
-
- shitake,
-
- maitake,
-
- jurčki…
ter medicinskih gob:
Vse omenjene medicinske gobe so primerne za živali, priporočljivo pa je, da se pred uporabo posvetujete in po možnosti s pomočjo bioresonančne metode ali pa nihala, izmerite ali ustrezno prehransko dopolnilo ustreza vašemu psu.
Vedno je potrebno upoštevati vsakega psa posebej in se prilagajati njegovim specifičnim potrebam.
Nekatere od gob niso priporočljiv v času brejosti, zato vedno pozorno preberite navodila.
Odmerjanje je vedno zabeleženo na embalaži in zavisi tudi od namena zaradi katerega psu dajte prehransko dopolnilo, enako velja za čas dajanja.
Priprava tako kulinaričnih kot tudi medicinskih gob za pse
Če boste gobe dodajali k obrokom, naj ne bodo nikoli surove, ampak vedno kuhane ali pečene, saj so tako lažje prebavljive. Kuhanje omogoča razgradnjo hitina, ki je sestavni del gob, obenem pa večjo razpoložljivost hranilnih snovi. Priporočljivo je, da se gobe kuhajo na 100 stopinjah med 15 do 20 minut, predstavljajo pa naj le majhen del obroka.
Gobe boste zelo težko razkuhali. Lahko jih dodajate h kostni juhi, ki se kuha zelo dolgo časa (24 – 48 ur), ta proces pa omogoči, da se “razbijejo” polisaharidi, hranila z izjemnim učinkom na delovanje imunskega sistema. Poleg svežih gob ji lahko dodajate tudi sušene oz. gobe v prahu. Kostna juha je polna vitaminov, mineralov in aminokislin, z dodajanjem goba pa jo lahko še dodatno obogatite.
Večinoma medicinske gobe najdemo v obliki prehranskih dopolnil, ki jih ponudimo v skladu z navodili na embalaži.
Viri:
https://www.onlynaturalpet.com/blogs/holistic-healthcare-library/medicinal-mushrooms-for-pet-health
https://www.realmushrooms.com/medicinal-mushrooms-pets/
https://www.dogsnaturallymagazine.com/can-dogs-eat-mushrooms/
https://www.realmushrooms.com/can-dogs-eat-cooked-mushrooms/
https://www.realmushrooms.com/can-dogs-eat-mushrooms/
http://www.gobe.si/dokumenti/Zdravilne_vrste_gob_knjizica_2019.pdf
http://www.gobe.si/dokumenti/Zdravilne vrste gob_2.del.pdf
https://www.fengcha.si/index.php/superhrana/medicinske-gobe.html